01
Naterijeka (6:16)
02
Bea-piaia (7:22)
03
Xiriali (5:10)
04
Aki Mnoo (6:04)
05
Gikam-fle (4:44)
06
Jinidd (5:32)
07
Kagiri (5:58)
08
Rajunda (5:53)
09
Exiztz-wne (5:57)

-->Muschraum "Naterijeka" ulm07 (11/05)

Muschraum (Sander Saarmets) alustas muusikaga tegelemist 6 aastaselt viiulitundidega. Elektroonilise muusikani jõudis ta tänu sõpradele umbes 5 aasta tagasi. Sellest alates on ta liikunud üsnagi stiilipuhta meloodilise elektroonika, abstraktsete helieksperimentide ja minimalismi radadel, aga on ennast leidnud siiski naturaalsema kõlapildi kaudu. Arvuti elektroonilise instrumendina on lihtsalt vahend saavutamaks täpsemat ja puhtamat kõlapilti. Kontsertidel leiab aset vastupidine protsess, akustiliste pillide kaasamine aitab olemasolevat materjali taas inimlikustada. Lisaks elektroonlistele taustadele on siis põhiinstrumendiks viiul, mida mängib Sander ise, kitarril saadab Kaur Garshnek ja trummidel Silver Ulvik. Samas on Muschraumi sooviks tulevikus jõuda täiselava esituseni jäädes samaaegselt kompositsiooni ja mängutehnika osas ülimalt täpseks. 

Muschraum’i ehk Sander Saarmetsa debüütalbumile on iseloomulik rahulik, päikeseline, isegi unenäoline äraoleku meeleolu, kulgemine unustatud ja taasleitud ajas. Kuulaja on avaruses, kus on ruumi kuulata, mõelda ja olla. Samas pole see ruum hõre, see on täis liikumist, rütme ja sooje signaale. Tonaalsus on mänguline, samas veidi ähvardav. Muschraum püüdleb sõnade ja helide ühisosa poole - maailma, kus on puhtad olemused, keele ja helide organiseerimine kulgeb meile küll mõistetamatult, kuid vastuvõetavalt. Seda lähenemist väljendavad ka albumi radade pealkirjad, tunneme tähti, kuid sõnu mitte, nõndasamuti on äratuntavad instrumendid ja aimatavad helikoosluste päritolu lugudes.

Nii nagu luules on võimalus häälikutega edasi anda keeletagust, tavakeelest "puhastatud" sõnumit, püüdleb Muschraum helilise puhtuse poole muusikas. Samamoodi hoidub ta ka liigitusest elektroonilise või muu muusika valda. Elektroonika tema debüütalbumil on vaid vahend viimase kolme aasta jooksul tekkinud ideede edasiandmiseks. Kõik lood on siiski salvestatud 2005.aastal ja on kolmeaastase arengutsükli lõpptulemus, teekond minimalistlikest helikatsetustest kuni komponeeritumate ja nüansirohkemate lahendusteni.
Debüütalbumi "Naterijeka" kõlapildi põhjal võib Muschraumi eesti elektroonilise muusika maastikul kõrvutada selliste artistidega nagu Sven Grünberg või Galaktlan, aga seda eelkõige just tingitult tema loomingus avalduva eestimaiselt karge ja kauni, seesmiselt sooja meeleolu pärast.


sd